Narodowe Święto Niepodległości w PSP w Nowym Skoszynie

10 listopada bieżącego roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Skoszynie uroczyście obchodzono 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się I Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Uroczystość rozpoczęła się zaśpiewaniem przez wszystkich „Mazurka Dąbrowskiego”. Klasy od III do VII przygotowały wybrane przez siebie utwory muzyczne – bardziej i mniej znane piosenki związane z walkami Polaków o niepodległość, wyrażające ich miłość do ojczyzny. Występowali także soliści, wśród których wyłoniono tych najpiękniej wykonujących pieśni patriotyczne. Pierwsze miejsce zajął Kacper Wziątek, który wzruszył publiczność utworem „Dziś idę walczyć, mamo”. Przejmującym i dojrzałym wykonaniem „Roty” Wiktoria Gawlik wyśpiewała sobie II miejsce. Wszystkich ujęła jedna z najmłodszych uczestniczek, Julia Sala, która zaśpiewała piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące” i zajęła III miejsce, natomiast Weronika Wojciechowska otrzymała wyróżnienie za „Białe róże”. Wszyscy uczestnicy I Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Rangę tego święta podkreślały uroczyste stroje uczniów i nauczycieli, do których wszyscy przypięli kotyliony w barwach narodowych.

Podniosły nastrój pozwolił uświadomić wszystkim zebranym na uroczystości, iż 11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych. Ta data przypomina nam, jak wielką wartością jest niepodległość. Raz zdobyta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby oddać hołd wszystkim Polakom walczącym o wolną ojczyznę, a w młodych obywatelach zaszczepić ducha patriotyzmu.

I Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej został przygotowany przez panią Annę Świątek przy współpracy pana Rafała Gołębiowskiego i pani Agnieszki Murdzy.